Požár lesa Zbožice

V pondělí 6. dubna 2020 ve 14:35 hodin krátce poté, co se jednotka vrátila na základnu z požáru lesa u obce Ostrov byl jednotce vyhlášen poplach na požár lesa neznámého rozsahu u obce Zbožice u Havlíčkova Brodu.Jednotka vyjela s CAS K 25 v počtu 1+6. Vzhledem k velkému počtu požárů v okrese a i přes naši větší vzdálenost k místu události, dorazila naše jednotka k zásahu jako první. Průzkumem bylo zjištěno, že se jedná o požár hrabanky ve vzrostlém lese na ploše 120×60 m, který se dále šířil do nízkého lesa. Jednotka okamžitě zahájila hašení dvěma C proudy a jednoduchými hasebními prostředky. Jednotce se takto podařilo zabránit dalšímu šíření požáru v hlavních směrech i přes omezenou zásobu vody jen v naší cisterně. Po příjezdu profesionálních hasičů z Havlíčkova Brodu a dobrovolných hasičů z Uhelné Přibrami s dalšími CAS na místo, byla naše cisterna doplňována vodou. Chvíli na to majitel lesa oznámil jednotkám, že v lese ještě o kus dál hoří na dalším místě. Cisterny doplňující vodu se tedy přesunuly k tomuto požáru a naše CAS opět zůstala na místě jako jediná cisterna. Za pomoci dobrovolných hasičů z Mírovky, Olešné a Perknova, kteří se k požáru dostavili s dopravními automobily a přenosnými stříkačkami, byla zřízena dálková doprava vody ze stroje do stroje od 500 metrů vzdáleného rybníku. Takto byla naše cisterna dostatečně zásobována vodou a mohl být nasazen třetí C proud. Po uhašení skrytých ohnisek, narušení a prolití hrabanky se jednotky začaly vracet na základny. Naše jednotka se vrátila na základnu, a po doplnění techniky a ošetření všech použitých prostředků byla uvedena do pohotovosti ve 20:25 hodin.

V pondělí 6. 4. 2020 bylo na Vysočině řešeno více než 130 událostí, z toho více než 110 výjezdů byly požáry lesních a polních porostů.