Ničivá vichřice Herwart

V neděli 29. října zasáhla celé území České republiky vichřice. Nevynechala ani Vysočinu. V 8 hodin ráno nastal výpadek elektrického proudu. V 9 hodin nás operační středisko Jihlava pomocí SMS zpráv svolalo k prvnímu výjezdu na spadlé stromy v Pekelsku. Potom začal doslova maraton. Ještě než jsme stačili práci dodělat, přišla další SMS na padlé stromy na Horních Pasekách. Za celý den jsme zaznamenali pro naši jednotku 22 výjezdů k událostem. Ve skutečnosti šlo o výjezd jeden, jelikož jsme se ani jednou nestačili vrátit na základnu. Vždy než jsme tak mohli učinit, přišla další zpráva. Zasahovali jsme u obcí Kožlí, Přemilovsko, Sechov, Bojiště, Kamenná Lhota, Kouty, Rejčkov, Horní Paseka, Hory, Zahrádka, Dolní Paseka. Nejhorší bylo, že poryvy větru vyvracely další stromy, takže to místy bylo dost nebezpečné. Lidé také nebrali dost vážně varování meteorologů, kteří příchod vichřice ohlašovali už čtyři dny předem. Provoz na silnicích byl přesto dost hustý.
Jen tak pro zajímavost: Naše jednotka odstranila ze silnic 44 stromů, které blokovaly vozovku nebo byly nad silnicí zavěšené a ohrožovaly tak provoz. Dvě motorové pily vypálily kanystr benzínu a autem jsme spálili 50 litrů nafty. Hasiči kraje Vysočina zaznamenali 820 výjezdů k událostem. K poslední události jsme vyrazili v 18.30 hod do Kamenné Lhoty. Vítr se pomalu utišil a my jsme se vrátili na základnu. Škody způsobené větrem nejsou vyčísleny, ale půjdou do sta milionů. V důsledku vichřice přišli v České republice o život čtyři lidé, na které padly stromy. Hasiči a energetici ztráty na životech nezaznamenali, přesto několik jich bylo zraněno a škoda byla zaznamenána i na výjezdové technice. Dodávka elektrické energie do naší obce byla obnovena v pondělí ve večerních hodinách.