Požár suché trávy

V neděli 25. března 2012 v 19.30 hodin byl jednotce vyhlášen poplach na požár travního porostu většího rozsahu u obce Hněvkovice v osadě Zahájí. Jednotka vyjela v počtu 1+8. Na místo jsme dorazili jako první a za námi ostatní jednotky SDH Hněvkovice, HZS Ledeč nad Sázavou a SDH Ledeč nad Sázavou. Při průzkumu nebylo nikde nalezeno žádné požářiště ani jiné viditelné známky hoření v okolí. Po konzultaci s operačním střediskem bylo upřesněno, že by se mělo jednat o požár spíše na druhé straně u osady Habrovčice. Jednotky se tedy vydaly opačným směrem. Naše jednotka dojela až do osady Budeč, cestou opět nebyly nalezany žádné známky požáru v okolí. Později bylo zjištěno, že se jedná o požár louky na samotě u obce Hněvkovice, která zřejmě vzplála od pálení staré trávy. Při dojezdu na místo byla louka už vyhořelá. K samotě tedy dojeli profesionální hasiči z Ledče s CAS 32 Tatra 815 a provedli dohašení požářiště. Ostatní vozidla byla ponechána v záloze na okraji vesnice Hněvkovice pro případné další potřeby. Poté se jednotky vrátily zpět na základny. U události byla přítomna i Policie ČR.

V nadcházejícím jarním období, kdy se často pálí klestí či starý shrabaný biologický odpad při jarním úklidu zahrad, je dobré tuto skutečnost při pálení většího množství oznámit Hasičskému zachrannému sboru kraje Vysočina prostřednictvím vyplnění internetového formuláře ZDE! , nebo telefonicky na čísle 950 270 102. Zamezí se tak zbytečným výjezdům hasičů, není-li jejich pomoci na místě opravdu zapotřebí. Pokud se pálení vymkne kontrole, okamžitě kontaktujte hasiče prostřednictvím tísňových linek 150 nebo 112. Vypalování porostu (též také zvané: plošné vypalování porostu) je zákonem zakázáno – jedná se především o podpálení suchého porostu (uschlé trávy) na loukách, v zahrádkách, v příkopech podél cest apod. Za takovéto počínání hrozí pokuta až do výše 25.000 Kč.